23.04.2015.

Valodu tehnoloģiju uzņēmums “Tilde” atklājis plašāko latviešu literatūras oriģināldarbu digitālo krātuvi “Letonika.lv lasītava”. Tagad skolēniem un skolotājiem tiešsaistē ir pieejami 42 latviešu autoru 157 grāmatu darbi literatūras apguvei no 5. līdz 12. klasei.

“Letonika.lv lasītava” ir plašākā latviešu literatūras mācību programmās iekļauto ieteicamo grāmatu digitālā vietne, kas pieejama skolēniem un skolotājiem bez papildu maksas, ja skola ir abonējusi Letonika.lv.  Autorizējoties ar E-klases pieejas datiem, tagad var lasīt latviešu oriģināldarbus un apgūt latviešu literatūru neierobežoti laikā un telpā, kur vien ir internets. Tieši skolām esam sagatavojuši 45 e-grāmatas - darbus un darbu izlases, kas ir ar autortiesībām aizsargāti darbi; pārējie, mūsu literatūras klasika, ir brīvi pieejami ikvienam. Kopumā 42 autoru 157 literārie daiļdarbi palīdzēs apgūt latviešu literatūru – dziļāk, pilnīgāk, neaprobežojoties ar darbu fragmentiem mācību grāmatās.

 

 

Letonika.lv vadītāja Anita Vasiļjeva saka: “Pētījumu un aptauju dati rāda, ka aktīvākie grāmatu lasītāji ir tieši jaunieši — neatkarīgi no grāmatas formāta. Turklāt 90% no tiem, kuri lasa e-vidē, lasa arī drukātās grāmatas, un e-grāmatu lasīšana veicina lasīšanas patēriņu kopumā. Mūsu uzdevums ir nodrošināt kvalitatīvas informācijas pieejamību visur, kur vien bērni to vēlētos vai cerētu saņemt. Mūsdienās, kad bērni tik daudz laika pavada “digitāli”, ir jādod iespēja lasīt tādā veidā un formātā, kādā viņiem tas ir ērti, pieejami un pierasti. Mēs esam radījuši sava veida kultūras oāzi digitālajā haosā, pieturas punktu, no kura katram ir iespēja sākt savu latviešu literatūras piedzīvojumu no A (Aspazijas) līdz Z (Ziedonim). Šobrīd digitālās mācīšanās potenciāls skolās vēl ir ļoti liels, un jau šobrīd jūtam milzīgu interesi no skolām, kas vēlas izmēģināt mūsu radīto vietni.”



Valsts Izglītības satura centra (VISC) vadītāja vietniece Agra Bērziņa saka: “Tehnoloģiju loma mūsdienu mācību procesā kļūst arvien nozīmīgāka, un nākotnē tā tikai pieaugs. Tāpēc ir svarīgi, ka mācību procesa modernizēšanā izglītības iestādes saņem atbalstu gan no valsts puses, gan uzņēmējiem, gan sabiedrības, gan skolēnu vecākiem. Šobrīd mums jādomā par vēl kādu svarīgu jautājumu — cik skolas ir gatavas moderno tehnoloģiju ienākšanai izglītībā?”

Latvijas Vecāku apvienības VISI Rīgas koordinatore Aira Rika: “Vecākiem grāmatu pieejamība ir īpaši aktuāls jautājums. Ja grāmata nav pieejama skolas bibliotēkā — un mēs zinām, ka šāda situācija nav retums — vecākiem jāvelta gan laiks, gan nauda, lai grāmatu atrastu, brauktu tai pakaļ, nopirktu. Ja grāmatas pieejamas digitāli, par to vairs nav jāuztraucas un mēs varam būt droši, ka bērnam būs visi nepieciešamie materiāli kvalitatīvam mācību procesam.”

 

 

Skolu bibliotēkās nereti nepietiek nepieciešamo literatūras darbu, tas latviešu literatūras skolotājam pagrūtina mācību procesa pilnvērtīgu nodrošināšanu. Digitālās zinību krātuves Letonika.lv lasītava rūpēsies par šo grāmatu pieejamību un veicinās to lasīšanu. Pasaules pieredze rāda, ka digitālā satura risinājumi kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanai tiek izmantoti aizvien plašāk. Mūsu uzdevums ir nodrošināt kvalitatīvas informācijas pieejamību visur, kur vien bērni to vēlētos vai cerētu saņemt. 

Līdz 30. jūnijam Tilde un letonika.lv visām skolām dāvina iespēju lasīt latviešu literatūru un izmantot pārējos letonika.lv resursus par brīvu.