Vai uzņēmuma vadītājam jāzina grāmatvedība?

16.08.2016.

Par grāmatvedību esam runājuši ar daudziem uzņēmumu vadītājiem. Ir divu veidu vadītāji. Vieniem grāmatvedība neinteresē - viņi uzskata, ka tā domāta tikai, lai atskaitītos kontrolējošajām iestādēm. Citi, kuri iedziļinās un izprot sava uzņēmuma finanšu rādītājus, atzīst, ka grāmatvedības zināšanas palīdz vadīt uzņēmumu labāk.

Taisnība ir gan vieniem, gan otriem, bet, kā esam novērojuši, veiksmīgu uzņēmumu vadītāji parasti izprot vismaz grāmatvedības pamatprincipus.

Lūk, pieci iemesli, kādēļ vadītājam noder pamatzināšanas grāmatvedībā un finanšu vadībā.

  • Naudas plūsmas plānošana. Jaunu uzņēmumu vadītāji bieži visu uzmanību pievērš tam, lai piesaistītu jaunus klientus un veicinātu pārdošanu, bet aizmirst par naudas plūsmu. Nepārdomāts straujš pārdošanas pieaugums var negatīvi ietekmēt uzņēmuma naudas plūsmu, piemēram, ja uzņēmums vispirms norēķinās ar piegādātājiem un tikai tad saņem apmaksu par realizēto produkciju.
  • Uzņēmuma rentabilitātes saglabāšana. Vadītājiem ir jāseko, kuras preces vai pakalpojumi ir rentabli un kuri nav. Jo laicīgāk vadītājs to var identificēt un uzlabot nerentablo preču vai pakalpojumu noietu, jo labāk tas ir kopējam uzņēmuma ienesīgumam.
  • Investīcijas uzņēmuma attīstībā. Lai attīstītu uzņēmumu, bieži ir jāveic kapitāla investīcijas. Piemēram, jāizstrādā jauni produkti vai ražošanas līnijas, jāapgūst jauni tirgi utt. Šādas investīcijas ir rūpīgi jāplāno, un vispirms ir jāsaprot, vai uzņēmums to finansiāli vispār var atļauties.
  • Investīciju piesaiste. Ārējo investīciju piesaiste bieži iet rokrokā ar uzņēmuma izaugsmi. Lai piesaistītu ārēju finansējumu, uzņēmuma vadītājam ir jāsaprot uzņēmuma finanšu rādītāji un jāspēj tos pārliecinoši izskaidrot investoriem.
  • Atbildība. Neatkarīgi no tā, vai uzņēmuma grāmatvedību kārto algota grāmatvede, grāmatvedības pakalpojumu sniedzējs vai pats uzņēmuma vadītājs, Latvijas likumdošanā ir noteikts, ka atbildīgs par uzņēmuma grāmatvedību ir uzņēmuma vadītājs.

Pieaugot vadītāju interesei par finanšu un grāmatvedības jautājumiem, esam izstrādājuši rīkus, kas ir neaizvietojami vadītāju ikdienā. Pakalpojumā Tildes Jumis Pro ir ietverts Uzņēmuma vadības modulis. Tas ir tīmekļa risinājums, kurā vadītājs var aplūkot būtiskākos uzņēmuma finanšu rādītājus. Grāmatvedis var jebkuru Tildes Jumī izveidotu atskaiti ar vienu atzīmi padarīt pieejamu vadītājam ērtā veidā - interneta pārlūkā.

Mēs redzam, ka uzņēmumu vadītāji arvien vairāk iesaistās finanšu pārvaldībā, tādēļ ar rakstu sēriju uzņēmumu vadītājiem palīdzēsim dažādos uzņēmuma vadības jautājumos.


Atpakaļ