Covidbots iegūst IKT nozares gada balvu "Platīna pele 2020"

Uzņēmuma “Tilde” sociālā iniciatīva — Covidbots (virtuālais asistents drošticamai informācijai par Covid-19) — 2. decembrī ieguva 1. vietu Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) gada balvas “Platīna pele 2020” kategorijā “Mākslīgā intelekta risinājums — sabiedrībai un biznesam”.

Visa jaunākā informācija par koronavīrusa pandēmiju vienuviet

Pirms deviņiem mēnešiem tika uzsākts darbs pie pirmā un līdz šim vienīgā tērzēšanas bota Latvijā, kurš diennakts režīmā nodrošina iedzīvotājiem ērtu un ātru pieeju uzticamai informācijai par Covid-19. Virtuālā palīga sākotnējā versija tika veidota sadarbībā ar uzņēmumu “Tet”.

Kopš pirmās darba dienas virtuālais asistents kļuvis par uzticamu palīgu Latvijas iedzīvotājiem, nosūtot vairāk nekā 50 000 noderīgu ziņu un palīdzot vairāk nekā 17 000 cilvēku, kuri meklē atbildes uz būtiskajiem jautājumiem par vīrusu. “Tildes” biznesa attīstības vadītājs Kaspars Kauliņš uzskata, ka sociālā iniciatīva ir palīdzējusi ikvienam:

““Tilde” ir saņēmusi pozitīvas atsauksmes ne tikai no iedzīvotājiem, bet arī no pašvaldībām un daudzām nevalstiskajām organizācijām, jo virtuālais asistents samazinājis par saziņu un atbalstu iedzīvotājiem atbildīgo darbinieku slodzi. Savukārt mums “Tildē” šī ir īpaša un nozīmīga iespēja iesaistīties un ar savām zināšanām un pasaules līmeņa tehnoloģijām palīdzēt valstij un līdzcilvēkiem krīzes laikā. Šī Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares atzinība apliecina projekta nozīmīgumu sabiedrībai, kā arī to, ka mūsu centieni ir pamanīti un novērtēti.”

Sarunbota uzturēšanā un pilnveidošanā jāiegulda regulārs un sistemātisks darbs

Kā skaidro valodas resursu speciāliste Madara Mieriņa, virtuālais asistents ir tikai aisberga redzamā daļa ― “Tildes” komanda paralēli saviem ikdienas darba pienākumiem deviņu mēnešu garumā rūpējusies par sociālās iniciatīvas uzturēšanu un atjaunošanu, lai Latvijas sabiedrība saņemtu tikai jaunāko un aktuālāko informāciju viegli uztveramā veidā:

“Tā kā lietotāji mēdz ļoti atšķirīgi uzdot jautājumus pat par vienu tēmu, katram šādam nolūkam jābūt vismaz pieciem jautājuma piemēriem, lai algoritms iemācītos atpazīt un noteikt lietotāja vajadzību. Virtuālais asistents par Covid-19 ir unikāls arī tāpēc, ka atbilžu informācija mainās līdz ar slimības izplatības rādītājiem, tādēļ “Tilde” regulāri atjauno sarunbota zināšanu bāzi un gādā, lai atbildes lietotājiem tiktu sniegtas vienkāršā, saprotamā valodā un būtu papildinātas ar ērti uztveramiem attēliem, grafikiem, videomateriāliem un aktuālajām saitēm. Šis process ir laikietilpīgs, bet būtisks, lai virtuālais asistents palīdzētu sabiedrībai ar uzticamu un aktuālu informāciju.”

IKT gada balva “Platīna pele 2020”

Balva “Platīna pele” tiek pasniegta kopš 2007. gada. Tās mērķis ir apzināt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā.