Tildes Balss risinājums Sarunu festivālā LAMPA

Autors : Biruta Daņiļeviča

Jau otro gadu pēc kārtas tehnoloģiju uzņēmums Tilde sadarbībā ar sarunu festivālu LAMPA veidos un izmēģinās valodas rīku, kas nodrošinās diskusiju titrēšanu reāllaikā. 

Pielāgotais “Tildes Balss” pakalpojums sniegs iespēju nedzirdīgajiem lietot reāllaika titrēšanas rīku latviešu valodā un piedalīties festivāla diskusijās par sev interesējošām tēmām. Šogad tulkojums reāllaikā tiks nodrošināts kopumā 64 pasākumiem trijās studijās.

Informācijas pieejamība ir būtisks faktors katra indivīda dzīves kvalitātes nodrošināšanā. Cilvēki ar dzirdes traucējumiem kvalitatīvu informāciju var saņemt tikai zīmju valodā vai ar titru palīdzību. Iespēja iesaistīties publiskos pasākumos ir solis tuvāk iekļaujošai sabiedrībai. Kā skaidro Tildes mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna:

“Tildei kā uzņēmumam ir svarīgi rūpēties par to, lai, pateicoties pasaules līmeņa tehnoloģijām, informācija būtu pieejama visai Latvijas sabiedrībai, tai skaitā arī nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem,”

Pagājušā gada sadarbības pieredze bija veiksmīga, un tehnoloģijas nodrošinātā audio pārvēršana tekstā bija pietiekami kvalitatīva. Iniciatīvu pozitīvi novērtēja Latvijas Nedzirdīgo biedrības kopiena – cilvēki sajutās iederīgi šajā formātā, kas ikdienā nav plaši pieejams. Atgriezeniskā saite motivēja uzņēmumu pilnveidot runas atpazīšanas un transkripcijas tehnoloģiju, lai šogad nedzirdīgie un vājdzirdīgie varētu vēl pilnvērtīgāk iesaistīties publiskajās diskusijās. Tildes mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs Mārtiņš Sūna:

“Pagājušā gada pieredze mums sniedza vērtīgu ieskatu tehnoloģijas izmantošanai perspektīvā. Līdz ar dažādu izaicinājumu pārvarēšanu automātiskās runas atpazīšanas tehnoloģijām ir liels potenciāls, lai aptvertu plašu sabiedrības daļu un radītu pieejamu saturu ikvienam reāllaikā”

Reāllaika runas pārvēršana tekstā ir tehniski sarežģīts process – datora apstrādātā skaņa tiek pārvērsta fonēmās, un, balstoties uz statiskās sakarības principiem, tiek pārbaudīts, cik ticams ir katrs no iespējamajiem variantiem. Pēc tam gramatikas algoritms sadala tekstu jēgpilnos teikumos, iespēju robežās arī saliekot interpunkcijas zīmes, lai teksts kļūtu uztverams un viegli lasāms. Atpazītā teksta kvalitāti ietekmē dažādi faktori – diskusijas kultūra, lietotā terminoloģija, svešvārdi un pat runas stils.

Šī gada festivāla formāts rada jaunus izaicinājumus, jo sarunas norisināsies tiešsaistē, – automātiskās runas atpazīšanas risinājumam būs jāprot “sadarboties” ar trešo pušu video straumēšanas platformām. “Tildes Balss” nodrošinās trīs paralēli notiekošu diskusiju titrēšanu reāllaikā, padarot pieejamu ievērojami plašāku saturu, nekā līdz šim.

LAMPAS mājaslapas  meklētājā ierakstot atslēgvārdus “Tildes Balss”, var atrast, kurām diskusijām tiks nodrošināta titrēšana reāllaikā.