Ilmārs Šlāpins: Ar valodas palīdzību kļūstam par cilvēkiem un augam


Par ko liecina mūsu lietotā valoda, vai ar valodu ir saistāms varas aspekts un kā tehnoloģijas mums palīdz, sarunā “Mēs veidojam valodu, vai valoda veido mūs?” festivālā “LAMPA” diskutē interneta žurnāla “Satori” galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins, valodnieks un tulkotājs Andrejs Veisbergs, dzejniece un bērnu literatūras kopēja Inese Zandere, reperis Edavārdi, Tildes pētniecības un izstrādes direktors Raivis Skadiņš un mašīntulkošanas grupas vadītājs Rihards Kalniņš. Sarunu vada žurnālists Pauls Raudseps ar virtuālo asistenti Lauru.

Mūsdienās rakstām vairāk nekā jebkad. Sazināmies ne tikai viens ar otru, bet arī ar dažādām ierīcēm. Attēli ienāk rakstītajā tekstā, un emocijzīmes reizumis lietojam daudz biežāk par komatiem. Ir vērojama liela paviršība rakstītā teksta gramatikā.

Rakstītais vārds mums palīdz noturēties lēnākā tempā šajā straujajā laikmetā, palīdz koncentrēties.

Attēli ir daudz senāki par rakstīto vārdu, bilst publicists Ilmārs Šlāpins. Mūsdienās tie atkal ienāk rakstītajā valodā. Rakstītais iemāca lietot fantāziju, savukārt attēls ir precīzs un reizēm darbojas, radot stereotipus un klišejas. Tomēr pareizs attēlu lietojums veicina asociatīvo domāšanu. Andrejs Veisbergs un Inese Zandere ir rakstītā teksta pusē. Dzejniece norāda, ka rakstītais vārds mums palīdz noturēties lēnākā tempā šajā straujajā laikmetā, palīdz koncentrēties. Kā domā tu?