Kas ir svarīgākais latviešu valodas attīstībai?


Domājot par to, kas ir svarīgākais latviešu valodas attīstībai, neviļus tiek uzsākta arī saruna par to, kas tad īsti ir pareizs valodas lietojums un kāda ir gramatikas loma tajā. Virtuālās asistentes Lauras aptaujātie sarunbiedri par nozīmīgāko valodā atzīst vārdu krājuma bagātību, gramatiku atstājot otrajā vietā. Arī Ilmārs Šlāpins piekrīt Laurai un apstiprina, ka saruna par gramatiku ir novecojusi.

Valoda visur nav vienāda. E-pastā, motivācijas vēstulēs vai repā tā mainās un pielāgojas formai un auditorijai. Inese pievērš uzmanību valodas konteksta lomai valodas attīstībā, savukārt Edavārdiem valodā vissvarīgākais ir izteikties precīzi, kodolīgi un nodot spilgtus ziņojumus. 

Pats svarīgākais valodas attīstībai ir izpratne par to, kā ko lietot. Konteksts. 

Sarunā “Mēs veidojam valodu, vai valoda veido mūs?” festivālā “LAMPA” diskutē interneta žurnāla “Satori” galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins, valodnieks un tulkotājs Andrejs Veisbergs, dzejniece un bērnu literatūras kopēja Inese Zandere, reperis Edavārdi, Tildes pētniecības un izstrādes direktors Raivis Skadiņš un mašīntulkošanas grupas vadītājs Rihards Kalniņš. Sarunu vada žurnālists Pauls Raudseps ar virtuālo asistenti Lauru.