20.05.2010.

Ceturtdien, 20. maijā, plkst. 17.30 K. Barona ielā 14 LNB Jaunākās periodikas lasītavā Latvijas Nacionālā bibliotēka un Valodu intelekta tehnoloģiju centrs “Valodu krasts” aicina piedalīties diskusijā “Cilvēks vai mašīna?”. Diskusijas mērķis ir iepazīstināt sabiedrību ar iniciatīvas “Valodu krasts” piedāvāto mašīntulkošanas sistēmu, diskutēt par jaunās tulkošanas platformas lietderību, priekšrocībām un attīstības iespējām nākotnē, kā arī šīs platformas ieviešanu un izplatīšanu interneta vidē.

Diskusijā piedalīsies blogeris un jauno tehnoloģiju entuziasts Kristaps Skutelis, valodniece Baiba Kangere, sabiedrības Tilde pārstāve programmatūras direktore Jana Ķikāne, “Valodu krasta” projekta vadītāja Lelde Spuldzeniece. Diskusijas moderators būs Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas “Letonica” vadītājs Uldis Zariņš.

Diskusijas laikā iniciatīvas “Valodu krasts” pārstāvji prezentēs mašīntulkošanas sistēmu, kas bez maksas ir pieejama ikvienam tīmekļa vietnes uzturētājam un tās lietotājiem, paverot iespēju tulkot lapu saturu 30 dažādās valodās. Jaunā sistēma nodrošina ne tikai ātru un ērtu automatizēto tulkošanu, bet arī piedāvā katram lietotājam piedalīties tulkojuma uzlabošanā. Aicināsim tīmekļa vietņu uzturētājus un interneta lietotājus sniegt savu skatījumu uz šo jauno tulkošanas iespēju. Diskusiju varēs vērot arī tiešraidē, sīkāka informācija par tiešraidi būs pieejama diskusijas norises dienā LNB un “Valodu krasta” mājaslapā (www.lnb.lv un www.valodukrasts.lv).

Mašīntulkošanas sistēma latviešu valodai izveidota, sadarbojoties sabiedrības Tilde valodas tehnoloģiju ekspertiem un “Microsoft” pētniecības centra “Microsoft Research” speciālistiem. Mašīntulkošanas sistēmas izveide ir viens no pirmajiem iniciatīvas “Valodu krasts” pilotprojektiem.

Iniciatīva “Valodu krasts” paredz Latvijā izveidot globālu mazo valodu tehnoloģiju attīstības centru. Iniciatīvas laikā tiks īstenoti projekti, kas latviešu un citu mazo valodu lietotājiem ļautu nodrošināt labāko iespējamo tehnoloģisko atbalstu, ikdienā izmantojot dažādas IT un saziņas tehnoloģiju programmas, informācijas meklēšanas iespējas, kā arī automātiskās tulkošanas un tiešsaistes pakalpojumus interneta vidē.

Plašāka informācija pieejama iniciatīvas “Valodu krasts” tīmekļa vietnē: www.valodukrasts.lv